top of page

Widoczność Wenus

W cyklu Wenus są dwa momenty kiedy nie jest widoczna z Ziemi. Są one związane z ilością światła emitowanego przez  Słońce, które to nie pozwala dostrzec obiektów znacznie mniej jasnych oraz z momentem kiedy Wenus orbituje za Słońcem. 

Wenus Niewidoczna

Punkt Gwiazdy Wenus Venus Star Point, Cazimi, Koniunkcja ze Słońcem opisują spotkanie Wenus i Słońca. Będąc w tych punktach Wenus nie jest widoczna z Ziemi.

W części cyklu poprzedzającym Koniunkcję Dolną Wenus widoczna jest na Niebie jako Gwiazda Wieczorna, dalej jako Gwiazda Wieczorna wchodzi w retrogradację i jest wciąż widoczna aż zbliży się do Słońca - wtedy nie jest widoczna przez 6-8 dni, a następnie widzimy ją jako Gwiazdę Poranną (Wenus jest wciąż w ruchu retrogradacyjnym) i po 40 dniach retrogradacji dalej obserwujemy ją na Niebie jako Gwiazdę Poranną w ruchu prostym, aż do spotkania ze Słońcem Venus Star Point Koniunkcja Górna Wenus, Wenus Cazimi- i tu poruszając się w tą samą stronę co Słońce - idzie z nim po NIebie dlatego nie jest widoczna przez około 60 dni po koniunkcji.

Filmik

IMG_9915.jpg
IMG_7060.HEIC

Wenus Widoczna

Wenus widoczna jest na Niebie przez większość roku. Może być widoczna jako Gwiazda Poranna i być w ruchu prostym i w retrogradacji, może być widoczna jako Gwiazda Wieczorna i również być w ruchu prostym i w retrogradacji ( tu zaraz przed kolejną Dolną Koniunkcją) czyli przed rozpoczęciem kolejnego Nowego Cyklu.

bottom of page