Nów Wenus jest w momencie jej spotkania ze Słońcem gdy Wenus jest najbliżej Ziemi i wchodzi pomiędzy Ziemię a Słońce. Jest wtedy zawsze w retrogradacji i spotyka się ze Słońcem w tak zwanej Koniunkcji Dolnej lub Wewnętrznej Interior/Inferior Conjuction - punkt koniunkcji jest punktem startowym 584-dniowego cyklu Wenus.
Każde spotkanie planety ze Słońcem jest nazywane punktem Cazimi. Planeta jest Cazimi, jest "w Sercu" Słońca - gdy jej koniunkcja jest mniejsza niż 14 minut kątowych.
W momencie koniunkcji nie da się zobaczyć Wenus z Ziemi - jednak raz na stulecie jest wyjątek. Gdy ekliptyka Wenus i Ziemi przecinają się można zobaczyć Wenus na tle tarczy Słońca. W tym stuleciu mieliśmy już tą przyjemność w 2004 i w 2012 roku w znaku Bliźniąt następna taka bliźniacza koniunkcja (bo są dwie obok siebie) wystąpi w 2117 i 2125 roku w znaku Strzelca - zaćmienie Słońca przez Wenus - zobacz.
Po tym okresie Wenus pojawia się na Niebie jako Gwiazda Poranna aby po około 9 miesiącach znów połączyć się ze Słońcem osiągając Pełnię Wenus. Jest wtedy za Słońcem, z punktu widzenia Ziemi w tak zwanej Górnej Koniunkcji lub Zewnętrznej Koniunkcji Superior/Exterior Conjunction i od tego czasu pojawia sie na Niebie jako Gwiazda Wieczorna, aż do kolejnego spotkania ze Słońcem, gdzie kończy się jeden i zaczyna kolejny cykl Wenus.
Tor jaki pokonuje Wenus z punktu widzenia Ziemi układa się w piękną mandalę - Różę Wenus opisującą wizualnie Cykl Wenus. Tutaj tłumaczę to w zwolnionym tempie.
Podążając natomiast za kolejnymi koniunkcjami Wenus ze Słońcem na okręgu horoskopu i zaznaczając kolejne punkty Venus Star Point maluje się pięcioramienna Gwiazda Wenus w kształcie pentagramu - moje tłumaczenie tutaj.
W astrologii szamańskiej cykl Wenus rozpoczyna sie od momentu gdy zaczyna być ona widoczna na Niebie, po wyjściu z objęcia Słońca jako Gwiazda Poranna- czyli gdy oddali się od niego na okolo 10 stopni na kole horoskopu.