top of page

Cykl Synodyczny Wenus

Cykl Wenus podobnie jak Księżyca trwa od Nowiu Wenus przez Pełnię Wenus do kolejnego Nowiu. Taki cykl trwa 584 dni czyli 1,6 roku czyli około 19 miesięcy.

IMG_4800.heic

Nów Wenus jest w momencie jej spotkania ze Słońcem gdy Wenus jest najbliżej Ziemi i wchodzi pomiędzy Ziemię a Słońce. Jest wtedy zawsze w retrogradacji i spotyka się ze Słońcem w tak zwanej Koniunkcji Dolnej lub Wewnętrznej Interior/Inferior Conjuction - punkt koniunkcji jest punktem startowym 584-dniowego cyklu Wenus.

 

Każde spotkanie planety ze Słońcem jest nazywane punktem Cazimi. Planeta jest Cazimi, jest "w Sercu" Słońca - gdy jej koniunkcja jest mniejsza niż 14 minut kątowych.

W momencie koniunkcji nie da się zobaczyć Wenus z Ziemi - jednak raz na stulecie jest wyjątek. Gdy ekliptyka Wenus i Ziemi przecinają się można zobaczyć Wenus na tle tarczy Słońca. W tym stuleciu mieliśmy już tą przyjemność w 2004 i w 2012 roku w znaku Bliźniąt następna taka bliźniacza koniunkcja (bo są dwie obok siebie) wystąpi w 2117 i 2125 roku w znaku Strzelca - zaćmienie Słońca przez Wenus - zobacz. 

Po tym okresie Wenus pojawia się na Niebie jako Gwiazda Poranna aby po około 9 miesiącach znów połączyć się ze Słońcem osiągając Pełnię Wenus. Jest wtedy za Słońcem, z punktu widzenia Ziemi w tak zwanej Górnej Koniunkcji lub Zewnętrznej Koniunkcji Superior/Exterior Conjunction i od tego czasu pojawia sie na Niebie jako Gwiazda Wieczorna, aż do kolejnego spotkania ze Słońcem, gdzie kończy się jeden i zaczyna kolejny cykl Wenus. 

Tor jaki pokonuje Wenus z punktu widzenia Ziemi układa się w piękną mandalę  - Różę Wenus opisującą wizualnie Cykl Wenus. Tutaj tłumaczę to w zwolnionym tempie. 

Podążając natomiast za kolejnymi koniunkcjami Wenus ze Słońcem na okręgu horoskopu i zaznaczając kolejne punkty Venus Star Point maluje się pięcioramienna Gwiazda Wenus w kształcie pentagramu - moje tłumaczenie tutaj.

 

W astrologii szamańskiej cykl Wenus rozpoczyna sie od momentu gdy zaczyna być ona widoczna na Niebie, po wyjściu z objęcia Słońca jako Gwiazda Poranna- czyli gdy oddali się od niego na okolo 10 stopni na kole horoskopu.

bottom of page